Na początku była złość

Był 2009 rok. W radiu usłyszałem wypowiedź amerykańskiego polityka o Irenie Sendlerowej. W kilku słowach tak przeinaczył historię jej okupacyjnej działalności, że trudno to było skomentować. Złość, bezsilność. Szkoda, że o minionych historiach nie mogą opowiadać sami ich bohaterowie.
Zbliżała się właśnie rocznica wybuchy Powstania Warszawskiego.

63 dni 24/7 ciągłej pracy - Dwa powstańcze profile nadawały bez przerwy.W między czasie kręciliśmy filmy, robiliśmy zdjęcia, organizowaliśmy miejskie gryby aktywizować obserwujących.

W filmie powyżej, została wyjaśniona fabuła i mechanika projektu.
Nie ma miejsca w sieci w którym większość materiałów o „Kumplu” była by zgromadzona. Dlatego przedstawiam to co zostało jeszcze po tamtych działaniach. W materiałach które pojawiały się na FB w czasie akcji pojawiały się czasem zdjęcia i krótkie filmy. Stylizowane zdjęcia robiłem sam, a filmowe ujęcia nakręcił Bastian Loiseau – Majewski. Nazw dwóch grup rekonstrukcyjnych, które świetnie zagrały, niestety nie pamiętam:(

Zdjęcia z planu

Załoga

Na cały projekt nie wydaliśmy złotówki, co tylko oznacza, że wszelkie koszty ponosili ludzie dobrej woli.
Oddolna inicjatywa ma tą moc i w tym miejscu chcę wszystkim podziękować.
Tomek Chojnacki – jako pierwszy dołączył do mnie i do projektu, wspólnie ze mną go współtworzył.
Artur Klimek i Agata Grosicka – to oni byli głosem Kostka i Sosny, razem współtworzyli fabułę i byli w stanie ciągłej pracy przez 63 dni.
Kasia Borkowicz – ogarniająca „nowe media”
Bastia Loiseau – Majewski – był scenarzystą i operatorem przy filmach które zasilały FB
Janek Kiraga – pomoc producencka, spokój i opanowanie
Kasia Ratajczyk – wsparcie i wiara w projekt

Rezultatem 63 dni prac całego zespołu był fakt, że kampania "Kumpel z przeszłości" była najbardziej nagradzaną w Polsce i na świecie, polską kampanią społeczną. Ale co ważniejsze, pokazała historię Powstania z innej perspektywy, angażując do dyskusji tysiące osób.